olejek-rycynowy.jpgOlejek rycynowy pozyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno nasion rośliny zwanej rącznikiem pospolitym. Tak sporządzoną miksturę można kupić w aptece lub w sklepie zielarskim. Produkt stosuje się w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Sprawdź, jakie zastosowania w kosmetyce ma olejek rycynowy.

Problem wypadania włosów bardzo często dotyka kobiet. Na szczęście olejek rycynowy wspomaga wzrost włosów na długość i grubość, poprawia ukrwienie naskórka oraz wzmacnia cebulki i mieszki włosowe. Kosmetyk należy podgrzać i wmasować w skórę głowy. Następnie trzeba założyć foliowy czepek, a po upływie kilku godzin głowę umyć oczyszczającym szamponem. Zabieg należy przeprowadzać raz w tygodniu. Aby dodatkowo wzmocnić włosy, przygotować można pielęgnującą maseczkę. W tym celu wymieszać trzeba jedno żółtko, jedną łyżkę olejku rycynowego i jedną łyżkę oliwy z oliwek. Miksturę aplikuje się na głowę, na włosy zakłada się foliowy czepek, a po upływie około godziny włosy dokładnie się myje. Do ostatniego płukania należy dodać sok z cytryny.

Olejek rycynowy jest także dobrym środkiem do pielęgnacji włosów pozbawionych blasku. Aby znów mieć lśniące i piękne pasemka, należy w jednym litrze wody rozpuścić 100 ml naturalnego soku jabłkowego, 100 ml ekologicznego octu jabłkowego i 10 gramów olejku rycynowego. Taką mieszankę aplikuje się na umyte, ale jeszcze wilgotne włosy, a po kilkunastu minutach zmywa się ciepłą wodą. Równie dobrze olejek rycynowy dodać można do naszego ulubionego szamponu.

Kuracja olejkiem rycynowym dla suchych i zniszczonych ciemnych włosów może przynieść bardzo dobre rezultaty. Jeżeli zależy nam na zdrowych i ładnych włosach, należy dokładnie wymieszać łyżkę olejku z żółtkiem i niewielką ilością nafty. Tak przygotowaną mieszankę nanosi się na czyste pasemka na około godzinę. Po upływie tego czasu maseczkę zmywa się. W efekcie włosy są łatwe do rozczesania, miękkie, błyszczące i podatne na układanie. Uwaga: maseczka przyciemnia włosy.

Z olejku rycynowego przygotować można także inne kosmetyki przeznaczone do regeneracji rozdwojonych końcówek. Wymieszać należy: 10 gramów olejku rycynowego, 10 gramów olejku kokosowego, 5 gramów masła Shea, 5 gramów wosku pszczelego, 5 kropel olejku eterycznego. Składniki roztapia się w kąpieli wodnej i przelewa do czystego pojemnika z ciemnego szkła. Do sporządzenia drugiej mikstury na rozdwajające się końce włosów potrzebne są: 10 ml olejku jojoba, 5 ml olejku z pszenicy, 5 ml olejku rycynowego, 2 ml panthenolu i 20 ml wody. Wszystkie składniki dokładnie miesza się i przelewa do buteleczki z atomizerem.